پاسخ به شبهات/معنای مولا:دوستی یا سرپرستی؟!(۲۶)

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷

مولا (۲۶)

احتجاج و استدلال امیرالمومنین علی علیه السلام به حدیث غدیر در منابع شیعی و
>>>اثبات امامت و خلافت خود<<<

با مراجعه به منابع اسلامی اعم از شیعه و اهل سنت در میابیم که حقایقی در متون نهفته است که با تامل و دقت نظر ، بسیاری از مجهولات برای هر انسان عاقل و منصفی حل می شود.

و مخالفین مکتب اهل بیت علیهم السلام برای اینکه بخواهند از زیر بار امامت و ولایت شانه خالی کنند سعی در تحریف غدیر داشته و به انواع مختلفی منکر قضیه ولایت و وصایت امیرالمومنین علیه السلام هستند.

اما غافل از اینکه انوار مقدس اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین معنای صحیح غدیر را برای ما تبیین نموده اند.

یکی از نکات مهمی که باید مد نظر داشت این است که شخصیت گرامی و والای مولای متقیان حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام ، طبق منابع فریقین،
به حدیث غدیر برای امامت خود استناد کرده‌اند
که خود اهمیت
این قضیه را می‌رساند

… پس از شهادت رسول خدا صلی الله علیه و آله ابوبکر و عمر و دیگر صحابه جنازه آن حضرت را رها کرده و به دنبال تعیین خلیفه رفتند و مولای عالمیان مشغول کفن و دفن آن حضرت بودند.
از طرفی شیعیان واقعی و صحابه ای که مانند ابوبکر و عمر غدیر را فراموش نکرده بودند شاهد این اعمال بودند.

سلمان به نزد آن حضرت آمد و قضیه بیعت پیرمردی را برای ایشان تعریف کرد و توضیح داد اولین نفری که با ابوبکر بیعت کرد یک پیر مرد بود که حضرت تصریح کردند او شیطان بود!

مرحوم کلینی با سند معتبر استناد حضرت امیر المومنین علیه السلام را چنین نقل می کند:

…فقال :ذاک إبلیس لعنه الله(أخبرنی) رسول الله صلى‌الله‌علیه‌وآله أن إبلیس ورؤساء أصحابه شهدوا نصب رسول الله صلى‌الله‌علیه‌وآله ((إیای للناس بغدیر خم بأمر الله عزوجل ، فأخبرهم أنی أولى بهم من أنفسهم ، وأمرهم أن یبلغ الشاهد الغائب)) فأقبل إلى إبلیس أبالسته ومرده أصحابه ، فقالوا : إن هذه أمه مرحومه ومعصومه ، وما لک ولا لنا علیهم سبیل ، ((قد أعلموا إمامهم ومفزعهم بعد نبیهم)) فانطلق إبلیس لعنه الله کئیبا حزینا.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به من خبر داد که شیطان و سران اصحابش نگران بودند که ((پیامبر اکرم در روز غدیر خم مرا به امر خداوند عز و جل، به امامت و خلافت بر مردم و برای مردم نصب کرد و به آنها خبر داد که من نسبت به آنها از خود آنها سزاوارترم و به آنها فرمود تا حاضران به غائبان برسانند))
و همه سران و شیطانهای ابلیس گرد او آمدند و گفتند: همانا این امّت، مرحومه و معصومه است و نه تو و نه ما را بر آنها راهی نیست. ((همانا پیشوا و پناهگاه خود را پس از پیغمبرشان دانستند))

📗روضه کافی، ج ۸ ص ۱۸۲-۱۸۳

عنایت داشته باشید بزرگواران !
از این روایت شریف چند نکته استفاده میشود :

۱_استدلال حضرت امیر المومنین علیه السلام بر امامت خود بر اساس غدیر.

۲_بیعت شیطان با ابوبکر به عنوان اولین نفر.

۳_مشخص بودن خلیفه بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله و تغییر جهت خلافت توسط غاصبان ولایت

آری غدیر برای همه ما پیام دارد.

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیر المومنین علی بن ابی طالب علیه السلام و اهل بیته علیهم السلام.

کانال برهان و نقل روایات ناب

Share

دیدگاه شما