۱۱۰ سند از واقعه غدیر و اثبات دلالت بر ولایت و وصایت امیرالمومنین علی علیه السلام (۵)

دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۷
اهل_سنت_لطفا_تأمل_کنند
ارائهء ۱۱۰ سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت مولا امیرالمومنین علیه السلام
سند شماره ۵ :
یحیی بن جعده از زید بن ارقم روایت کرده است که همراه رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله به راه خویش ادامه میدادیم تا به غدیر خم رسیدیم ؛
در آنجا درختى بود که رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله به آن درخت اشاره کرد و اصحاب زیر آن درخت را تمیز و مرتب ساختند و آن روز به اندازهاى هوا گرم بود که ما روز گرم و پر حرارتى را مانند آن روز ندیده بودیم.رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله به ایراد خطابه پرداخت . پس از حمد و ثناى الهى ، خطاب به مردم فرمود : هیچ پیغمبرى مبعوث نمی‌شود مگر آنکه نیمى از مقدار زندگى پیغمبر پیشین خود را عهده دار می‌شود ؛ طولى نمی‌کشد ، دعوت الهى را اجابت می‌کنم و دو اثر گرانبار (یا گرانبها) در میان شما به جاى می گذارم که اگر از آنان پیروى نمایید، هرگز به گمراهى گرفتار نخواهید شد: یکى کتاب خداست و دیگرى عترت من است. سپس دست على علیه السّلام را به دست گرفت و خطاب به مردم گفت : اى مردم! چه کسى از جان و مال شما از خود شما سزاوارتر است؟ گفتند : خدا و رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله داناتر و اولی تر به جان و مال است آنگاه فرمود: بر هر کسی من ولایت دارم ، علی نیز مولای اوست.
المعجم الکبیر ، ج ۵ ، ص ۱۷۱ ، اسم المؤلف: سلیمان بن أحمد بن أیوب أبو القاسم الطبرانی الوفاه: ۳۶۰ ، ناشر : مکتبه الزهراء – الموصل – ۱۴۰۴ – ۱۹۸۳ ، الطبعه : الثانیه ، تحقیق : حمدی بن عبدالمجید السلفی .البانی بعد از نقل این روایت می‌گوید :أخرجه الطبرانی ( ۴۹۸۶ ) و رجاله ثقات .طبرانی آن را نقل کرده و روایان آن مورد اعتماد هستند .
البانی ، محمد ناصر ، السلسله الصحیحه ، ج ۴ ، ص ۲۴۹ ، طبق برنامه المکتبه‌ الشامله .
کانال برهان و ارائه ۱۱۰ سند در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام
Share

دیدگاه شما